Media

Myšlenkovej pochod bezzubýho básníka

Pamatuju na Abdulova slova, se kterými jsem se plně ztotožnil, že Katova největší slabina je nevyrovnanost. Dokáže napsat dech beroucí text a stejně tak zplodit neskutečně vyjetej shit. Na albu „Dezorient Express“ svou neřest hlas Prago Unionu odboural. Inteligentnější produkci jste od něj neslyšeli.

Prago Union – Dezorient Express

Vydáno: 4.5.2010
Celkový čas: 69:30
Skladby: Rapviem 2, Ántré, Dezorient Express, Myšlenkovej pochod, Hip Hop, Rozcvička, Funky stav, Zpatra, Kata Strofy, Hledám, Skládací, Bezedná noc, Krajní prostředek, Apropó, 1/4 Na prd, Furt to tak máme…, 4 5 6, Procházka parkem, Nadživotní, Nekronika, Hey!, Outro
Vydavatel: EMI

Shrňme si známá fakta: Předchozí album Prago Unionu „HDP“ se stalo jednou z přelomových nahrávek v celých dějinách CZ/SK hip hopu. Svou upřímností, sarkasmem a lehce identifikovatelnou náladou totálně uhranulo tu intelektuálnější část tuzemské scény. A právě na ni cílí Kato i v roce 2010. Od vydání atmosférického debutu „HDP“ uplynulo dlouhých pět let, během kterých ztratil Kato/Deph/Def další část svých ideálů plus přišel takřka o všechny zuby. Že Kato asi není úplně čistej, je fakt jistej, ale stejně je pořád lepší než kdokoliv jinej. Je to dost možná nejlepší vypravěč příběhů z pražskejch ulic vůbec.

Na první poslech

V rámci vnímání oldskůlu je pro mě Kato českej Jan Delay, jenže na rozdíl od absolutního nováčka ze St. Pauli je vršovickej chaotickej bro‘ pořád na vrcholu svejch schopností. „Duše v dětech z nádraží v Soulu“ byly přejety „Dezorient Expressem“ na první poslech. Ba co víc, komplexnější true hiphopové album jsem neslyšel snad dva roky.

Stejně jako postava německého Delaye je i český Kato ostatními rapery přehlížený a dosti podceňovaný. Ortodoxní mladé publikum nikdy nepřijalo „HDP“ za své a nelze předpokládat, že by porozumělo ještě daleko propracovanějšímu a na pochopení složitějšímu následovníkovi. Zatímco na debutu zdobila Prago Union hitovost, tentokráte dostala na frak od koncepčnosti. Předností „Dezorient Expressu“ je rozhodně jeho ucelenost.

Všichni fanoušci Coltchy, Dizzastar, Špatnýho Wliwu, Diwokýho Západu a dalších dávno neexistujících skupin tak mohou zavzpomínat na oldskůlové dětství tuzemského rapu. Naopak příznivci nových hiphopových norem a forem mohou brát „Dezorient Express“ jako příležitost k sebevzdělání se v historii CZ/SK scény a seznámení se s tím, jak to tady fungovalo před érou Bigg Boss.

„Dezorient Express“ je rozjetý vlak, vezoucí posluchače do minulosti. Katova jízda stojí za to prakticky po celých sedmdesát minut kata strof. Bez výhybek. Bez výjimek. Kato aka Doktor Slovo se opět zabývá rozličnými (a často ne právě hiphopovými) tématy, nevyhýbá se ani sociální kritice. Toiové jsou pro něj především pozéři, policisté i náckové. Jemná lyrika, rap o životě, kterej může bejt dost dobře můj nebo tvůj (ale je Katův), tedy stále ten originální chill-outovej jazzíček. Příběhy pražskejch ulic plus vtip je ostatně osvědčenej recept z minulýho alba. Co se hudebních po(d)kladů týče, Die Skuplu nahradil DJ Maro, změnu však výrazněji nepocítíte.

Stejně jako na „HDP“ podšálek doslova přetéká stopami. Těžko si budete „Dezorient Express“ pouštět na repeat, protože i jednou je toho všeho tak nějak moc. Předpokládám, že další album Prago Union vydá nejdřív za dalších pět let, takže přebytek materiálu (který si ovšem vyjma otřesného tracku „Hey!“ drží naprosto vynikající úroveň) není na škodu. (Vzkaz pro škarohlídy: Pokud byste bývali rozdělili „HDP“ na dvě desky, tak na „Dezorient Expressu“ je třeba dělit čtyřmi, protože i kvarteto desek by se z materiálu spáchat rozhodně dalo…)

Většina tracků textově vychází z „HDP“, což vám od začátku do konce připomínají některá již známá větná spojení z debutu. Katovi se podařilo posunout svou poezii o třídu výš. Takřka polovina „Dezorient Expressu“ je (minimálně) na stejné úrovni jako největší pecky z „HDP“ – „Zvýřátka“ a „Pecka S Kurtem“. Tentokráte vás bude štípat při Katových verbálních schopnostech především při „Myšlenkovým pochodu„, „Z patra“ a „Bezedných nocí“. Fenomenální je track věnovaný DJ Alimu „Nadživotní“ – zasvěcení vědí a ostatní vědět nepotřebují. Neodpustím si touto cestou poslat zdvižený prostředníček každýmu, kdo špiní svými tagy jeho RIPko na Těšnově…

Kato na křtu „Dezorient expressu“ slíbil, že s novejma zubama nahrávku přerapuje. Myslím, že není třeba. Postaral se totiž o dosud nejlepší letošní hiphopové CZ/SK album.

Hodnocení: 10/10

Zdroj: musicserver.cz

Zpět