News

Prago Union obhájili Anděla

PRAHA – LOS ANDELES
V pátek 2.3. postává pod pódiem hlavního sálu Paláce Akropolis nervózní partička v bundách své crew. Na pódiu se potí Jarda Špulák a prokousává se jednotlivými kategoriemi žánrových hudebních cen Anděl za rok 2011. Pod pódiem se potí Prago Union a čekají, jak to dopadne.
Nejde o nic. Zároveň jde o všechno. Není to žádná věda, necelých dvacet porotců. Větší formální uznání kritiky, než nejprestižnější domácí hudební ceny tu už ale asi není. Nervozita je ve vzduchu i proto, že s cenou nikdo nepočítá. Protože triumf v kategorii hiphop tu ještě nikdo neobhájil. Protože minule byla kapela hype tvořící křoví, teď už se podílí na spoustě koncertů a částečně i na desce V barvách. Zvuky malujou, čas a pot teď teče. Když v kategorii Alternativa poráží Floex Bonuse, zdá se jako tutovka, že Bonus vyhraje Hip Hop.
Jana Kománková konečně předčítá zaklínací formulku o vítězi výročních cen akademie populární hudby za rok 2011 se stávají… Čas už ani neteče, protože definitivně zmrznul… Za desku V barvách, Prago Union. Úleva. Wau, když už se to asi nečekalo. Konečně to někdo rozsek’. Silácký gesta, výkřiky a juchání se nekoná. Partička v bundách jde na pódium za šéfem Katem, který přebírá okřídlené formální uznání své práce se srdcem na dlani: „Je to legrace, dopoledne shánět prachy, aby vám nevypli proud a odpoledne si přebírat takovýhle věci. Tak já vám děkuju a slibuju, že se letos pokusim nevydat žádnou desku.“
Není to od něj jako fráze, když vysloví frázi: „já to nečekal“. Upřímně mu jiskří oči, když pod pódiem s krabičkou v podpaží povídá: „Moc jsme nepočítali, že bysme Anděla obhájili, ale stalo se a máme z toho radost. To, že jsme ho dostali dvakrát za sebou je dáno hodně tím, že jsme vydaly dvě desky rok po sobě, takže z tohohle primátu si toho moc neděláme. Rozhodně ale děkujeme všem, koho naše muzika oslovila, že vzali i tenhle experiment, kterým „V Barvách“ je. Díky taky za všechny ty skvělý koncerty a všechnu tu vstřícnou energii, kterou nám dáváte. Myr!“
Na rozdíl od loňského roku, bylo letos fajn i samotný akt předávání: „Poprvé jsem tam nahoře i řekl, co jsem chtěl“ říkal Kato a narážel spíš než na svojí nervozitu a plachost na loňský zbytečný cirkus a nedůstojné podmínky předávání žánrových Andělů v Potěmkinově vesnici prázdné Incheba Arény.
Je to doma, Anděl přistál podruhé po sobě ve Vršovicích a i domácí hip hop už díky Prago Union ví, jaké to je, když někdo obhájí vítězství v nejprestižnějších hudebních cenách v zemi.
Jaké to na předávání bylo, jaké dojmy to zanechalo, jaké emoce vyvolalo ve vítězích, to si můžete poslechnout třeba v reportáži Radio Žurnálu ZDE:
Nebo můžete mrknout na video přímo od Prago Union:

A nebo si v sobotu 10.3. stačí pustit v 19:30 program ČT2 a mrknout na Musicblok, který bude žánrovým Andělům věnovaný komplet.

Zpět