Bio

PRAGO UNION – BIO

Ty Prago Union fungujou. Oni fungujou nějak hodně, i když by vlastně podle všech pravidel hudebního průmyslu vlastně vůbec fungovat neměli. Jejich šéf není hezoun ze žurnálu a stát se “sexsymbolem” už “kousající bezzubý básník” Kato asi taky nestihne. Jejich pecky nehrajou rádia a na trpitele to neuhrají – dramaturgové je nebojkotují, tyhle dva světy se prostě jen naprosto míjí. Jejich muzika tam nepatří, má tak daleko k “populární”, jak to jen jde. Nemají hit a pozor: nemají ani pořádný skandál. Jsou dřevní, jsou zemitý, páchnou člověčinou a fanoušky maj skalní. Maj je napříč žánry a mají jich tolik, že hrají jako málokdo. Mají doma 2 ceny Anděl a kritika je uctívá. Jejich 3 desky se prodávají i v době nářků nad prodejema. Kde se vzali, jak se vzali a jak je tohle všechno vůbec možný? Na těch Prago Union musí něco bejt.

NA ZAČÁTKU BYL HRUBEJ PRAVĚK

Lídr Prago Union, který si nechává říkat Kato aka Def aka Deph působí na hudební scéně již od druhé půlky devadesátých let, kdy šéfoval skupině Chaozz – dodnes nejprodávanější a nejpopulárnější hiphopové kapele v domácí historii.
Kapela Prago Union vzniká někdy v roce 2002 ve složení Kato a DJ Skupla s epizodním působením Dědka na mikrofonu a DJ Büpheho jako druhého koncertního DJe. V roce 2005 vychází první vinyl singl “Gold Chain Mew-Zick II / Verbální atentát” a později i kultovní debutové album HDP – Hrubej domácí produkt. Klasické beaty, jedinečná lyrika, první domácí deska s hosty jako Masta Ace, Planet Asia, EdO G, KutMasta Kurt, Dendemann, skladby co zlidověli jako „Sklep“ prošpikovaný citáty z klasiky českého filmu – Kulový blesk, krásný videoklip na skladbu „Zvyřátka“, oceněný na Golden Awards ve Švýcarsku… To vše se dohromady skládá v jeden z nejuznávanějších počinů CZ hiphopu vůbec.
Po koncertním maratonu HDP se kapela vytrácí z dosahu fanoušků a jediné, co se kolem ní vznáší, jsou různé fámy a „zaručené“ zprávy ohledně nalomeného zdraví a pohnutých osudů členů kapely.

NA KONCI TICHA RACHOTÍ DEZORIENT EXPRESS

Všechen gossip ale rázně končí 4.5.2010, kdy kapela vydává své 5 let očekávané druhé album Dezorient Express. V den vydání se v pražském Lucerna Music Baru koná rovnou křest ohněm: desku, co uslyší poprvé až na tomto koncertu přijde oslavit více jak 800 lidí.
Album okamžitě vyvolává nadšené reakce. Recenzentni se předhání v superlativech, deska sbírá jedno plné hodnocení za druhým a je zřejmé, že nějaké škatulkování je na ni krátké. Texty „bezzubého básníka“ jak média začala Katovi obratem říkat, jsou prostě tak do morku prožité, že by nestrhli snad jen horu z betonu, tak civilní, že se v nich narozdíl od obvyklých hiphopových sci-fi klišé dokáže najít skoro každý – bez ohledu na pohlaví, vyznání, společenské postavení nebo hudební vkus. Ale hlavně: Kato dokáže z naší mateřštiny vyždímat něco, co už snad ani nikdo nedoufal, že by v ní mohlo být. Žongluje se slovy, hraje si s významy, vrství příběhy na sebe a nechává na posluchači, aby si v tom všem našel ten vlastní a nakonec komplet zabalené do jedinečné neuhlazené charizmatické „udělej si sám“ formy flinka a floutka z Vršovic. Dezorient Express se stává jednou z těch světlých výjimek, kdy je deska tak dobrá, že se na tom shodnou úplně všichni. Nejen kritici (Musicserver.cz vyhlašuje Dezorient druhým nejlepším domácím albem roku 2010, nemluvě o chvále médií hiphopových) a posluchači, ale její kvality kvituje i konkurence z řad hiphoperů a obvykle hip hop s úsměvem přehlížející obec muzikantská – rozplývá se nad ní třeba Xavier Baumaxa, Monkey Business Kata oslovují s nabídkou otextovat jejich příští album, Petr Fiala z kapely Mňága a Žďorp dokonce desku Dezorient Express v pořadu Medůza označuje za nejlepší album, které v Česko Slovensku vzniklo za posledních pět let! Deska se navíc výborně prodává (v oficiální prodejní hitparádě IFPI se drží dlouhé měsíce, nejvýše se podívá na 4.místo). Na její živou podobu chodí lidi do klubů od Aše po Košice každý víkend. S vydáním desky kapela vyráží na turné, které přerušila jen plánovaná Lednová dovolená. Od Května do Prosince 2010 objela 53 štací, na kterých svůj materiál předvedla více jak 50.000 lidem.
V Listopadu 2010 měl pak premiéru projekt Prago Union s živou kapelou Livě Band. Na koncert, naplánovaný do Lucerna Music Baru na úterý 16.11. především jako poděkování všem fandům, co na Prago chtěli dorazit do Chapeau Rouge, ale nevešli se tam, se nakonec prodává neuvěřitelných 1.300 lístků, je TOTÁLNĚ vyprodáno a kapela je nucena narychlo přidat další koncert, aby se situace neopakovala. Přehnané sebevědomí to ale nebylo, což dokazuje dalších více jak 500 nadšených diváků, kteří do LMB doráží ve čtvrtek 18.11.
Úspěch kapely se dá měřit různě. Možná i rychlostí, s jakou jeho fanoušci pravidelně vykupují veškerý její merch od triček po šály, tedy potřebou dát okolí i navenek najevo, že poslouchám Prago Pyčo. A za znamení úspěchu se jistě dá považovat i nominace na různá ocenění, ať už je to nominace na ceny Óčka nebo triumf v ještě mnohem prestižnějších hudebních cenách Anděl v kategorii Hip hop a rnb.

SPLÍVÁNÍ NA ČAS

Jelikož jsou Čechy velice mělkým rybníčkem, dalo by se čekat, že se tu jakákoliv vlna velmi rychle zklidní. Vlna Prago Union ale ne. A surfuje se na ní vesele i v roce 2011. Když se Kato v rozhovorech po Dezorient Expressu prvně zmínil o zahrávání si s nápadem na koncepční “barevnou” desku, budil vedle nadšeného zájmu hlavně soucitný úsměv. Minulá deska mu přeci trvala 5 let a stála ho skoro život. To asi ta “barevná” hned tak nebude… Jake překvapení, když bez jakéhokoliv přerušení koncertního maratonu deska V barvách vychází na den přesně: 1.9.2011.
Hudebně jde zřejmě o aktuální Katův vrchol s epizodním zapojením členů Livě Bandu. Textově pak o přepsání všeho, co tu bylo před Katem. Jeho nápad: zkusit dokázat “jestli barvy hrajou a tóny malujou” se povedl. Povedlo se mu naplnit to, co mělo původně být jen EP, takovým obsahem, který se nepustil “barevného” konceptu, ale zároveň se ho držel velmi volně a v každé skladbě si našel jiný způsob, jak téma dané barvy uchopit. Jestli je klišé, že “Černá” působí velmi temně, pak těžko říct, čím je “Složená”. Tedy skladba, kde samotná forma nemá obdobu – představte si text, kde první sloka řekne půlku příběhu, druhá sloka druhou a až ve třetí, když se první dvě spojí vám dojde pointa. Máte? To by ale bylo moc jednoduché. Teď si to zkuste představit tak, jak to udělal Kato. Máte třetí sloku s komplet příběhem, do první sloky dáte liché řádky, do druhé sloky sudé řádky a smysl ani rým se tím neztratí ani z jedné z nich… Jak to dokázal? To ví jen Vesmír.
Deska se opět líbí (každá skladba nasazená do hitparády Rádia 1 zde úspěšně boduje), opět se výborně prodává (do oficiální prodejní hitparády IFPI dokonce vstupuje jako číslo 2!) a jediní, v kom vzbuzuje roztomilou bezradnost, jsou kritici. Co si taky mají počít, když superlativa vyplácali před rokem a na několik let dopředu? V někdy krkolomné snaze dokázat svůj kritický odstup občas plodí úsměvné štěky do tmy, ale i tak se deska V barvách může pochlubit recenzemi vynikajícími nejen velmi vysokým hodnocením, ale s podivem je i samotná šíře mediálního zásahu. Těch recenzí totiž dohromady vychází přes 20!
Když sečteme efekt právě odehrané velkolepé festivalové série: Votvírák, United Islands, Zámostí, Toto Je Hip Hop, Rock For People, Boskovice, Bažant Pohoda, Hip Hop Jam, Colours Of Ostrava (po kterých třeba takové médium jakým je iDnes.cz píše: “Jestli někomu domácímu doslova patří letošní festivalová sezona, je to rapper Kato. Colours byly dalším zářezem na jeho pažbě.”), Mighty Sounds, Battle Kings, Letní filmová škola, Serial Hip Hop Fest, Sázavafest, Hip Hop Kemp, Uprising, Trutnov a Rock For Church(ill) s efektem nově vydané desky V barvách, je více než zjevné, že na podzim 2011 se parta nudit nebude. Po kombu Prago Union + Livě Band je totiž sháňka větší, než kdy předtím. Jen od Září do Prosince kapela objede dalších 37 koncertů… Tedy tak o polovinu více, než většina hiphopové konkurence za celý rok 2011.

NA CESTĚ ZA ANDĚLEM 2

I v tomhle bzukotu si ale Kato udělá čas, aby ukázal, že ho můza neopouští. Na cestách za koncerty skládá ve vlaku i autě na svém Mac Book Pro nové beaty a průběžně je posílá ven. Některé se vší parádou pěkně oficiálně a ve finální podobě – zamračený “Rolák”, remake Mňágy a Žďorp “Některé otázky už si nekladu” nebo nové koncertní intro “PPS”. Další pak jen nenápadně “zkouší na lidech” během koncertů buď ve svém DJ setu nebo je i dá naživo (“Spíš ne”, “Rapvi3m”, “Kramle”, “Recept”, …).
Z letargie okurkové sezóny začátku roku 2012 probouzí žánrové hudební ceny Anděl. Když si jde v mnohem důstojnějším prostředí pražského Paláce Akropolis Kato se svojí kapelou převzít dalšího Anděla do sbírky, udělá to opět se svou odzbrojující upřímnou člověčinou a místo tklivého projevu zahlásí: „Je to legrace, dopoledne shánět prachy, aby vám nevypli proud a odpoledne si přebírat takovýhle věci. Tak já vám děkuju a slibuju, že se letos pokusím nevydat žádnou desku.“… Na to, že se v tu chvíli stal vůbec prvním, komu se u nás povedlo vítězství v hiphopovém Andělovi obhájit to nevypadá, že by měl podlehnout klamu nějakého návalu vlastního velikášství.

ČAS NA VIDEO

Na to není vůbec čas. Čas totiž zase jednou na nikoho nečekal, ale Kato, ten si počkal na svůj čas. Najednou totiž po letech dochází třeba i na takové klipy. Po více jak šesti letech, co stihli protéct mezi prsty od vydání posledního hraného klipu Prago Union – “Zvyřátka” takhle v Květnu 2012 vypustí Kato do oběhu v jediný den hrané klipy hnedle 2. I tady se ale ukazuje, že přístup Prago je prostě jiný, než je obvyklé. Místo veselé skladby s hitparádovými ambicemi, na kterou by se natočilo 5 minut product placementu se zpěvným refrénem, vychází videoklip na dva roky starou depresivní a syrově sugestivní záležitost s mrtvolou v křoví “Bezedná noc”. A jako dvojku tu máme zajímavý příběh ze světa wrestlingu na motivy skladby “Černá”. Těžká rotace v hudební telce nekouká ani z jednoho, ale klipy budí nadšení i tak. Například kapela Buty v pořadu Medůza označuje Prago za “realistický kumšt” a Kata přirovnává k Prokletým básníkům. A opět bez varování pak dorazí uprostřed letních prázdnin v rychlém sledu i klip číslo 3 – tentokráte na již zmiňovanou předělávku kapely Mňága a Žďorp “Některé otázky už si nekladu”.

ŽIVÁ BANDA

Na šíření dobrého jména Prago Union není ale Kato samozřejmě sám. Vedle tradičního parťáka ve zbrani jménem DJ Maro ho často doprovází živá kapela Livě Band, která dávno dokázala, že je víc, než bezejmenné křoví v závětří za maestrem na mikrofonu. Radimo, El Boogie Man, Watcha a Mraky Mrak fungují vedle Prago i jako samostatná jednotka. Na začátku byla jejich srdcovka – b-boy funkový projekt Champion Sound se kterým se během necelých 2 let dokázali se svým přístupem “jsme tu, abychom hráli pro tanečníky, ne naopak” dostat z nuly na samý vrchol. Objeli nejen co se dalo u nás doma – SDK Europe, Hip Hop Kemp, Wake Up Jam, Dance Factor ale i nejlepší jamy v zahraničí – světové finále prestižního battlu Outbreak 8 v Banské Bystrici, se ctí odehráli několik setů na vyhlášeném třídenním festivalu The Notorious IBE v Holandském Heerlenu a kolena se jim nerozklepala ani když hráli pro vyprodanou halu Bercy v Paříži na akci Juste Debout. To je ten aktuální vrchol světa.
Nezahálí ale ani ve své původní roli hiphopového backing bandu. Nejdříve si vyzkoušeli společné hraní se spřízněnou partou z Handlové – Moja Reč a společně vyprodali vyhlášený klub KC Dunaj v Bratislavě. A pak si lajsli rovnou největší koncertní projekt v historii CZ/SK hiphopu – déle jak půl roku v kuse drtili ve zkušebně, aby na hiphopové stagi festivalu Votvírák dokázali 15.6.2012 odehrát maratón šesti koncertů po sobě o celkové délce více jak šesti hodin. Museli se naučit repertoár všech zúčastněných – Champion Sound, MC Gey & DJ Fatte, PIO Squad, Vec, Prago Union a Majk Spirit. Museli si ho zažít a neměli při jeho odehrání v jednom zátahu umřít… I takovou výzvu ale dokázal Livě Band ustát a více jak 7.000 diváku pod pódiem festivalu Votvírák je mu svědkem, jak neuvěřitelně moc se tenhle projekt vydařil.
Po překonání všeho, co domácí prostředí nabízelo, už šlo zkusit jediné: opakovat se nebo jít ven. A protože B je správně, přišel projekt hraní s ikonou jménem Diamond D. Tedy člověkem, co dělal snad s každým, kdo v hiphopu za posledních dvacet let něco znamenal, s člověkem co má doma Grammy za produkci The Fugees, člověkem co zakládal partu DITC, s člověkem na jehož styl se odkazuje Kanye West, prostě s ve světě hiphopu sakra velkým člověkem, MCm a producentem. A co začlo jako „odehrajeme společně koncert na Hip Hop Kempu a uvidíme“ dopadlo tak dobře, že se to vidí na společné Evropské turné. A že by to byla běžná normálka, aby parta z Prahy doprovázela legendary MCho z Bronxu na Evropské tour u příležitosti dvacátého výročí vydání jeho klasické desky Stunts, Blunts & Hip Hop, to se říci nedá. To je zatracenej nářez, co nemá obdoby!

MUSÍME SI POMÁHAT

Ať se na to člověk koukne z jakéhokoliv úhlu, na faktu, že se Prago Union daří, to nezmění nic. Protože ale tahle parta flinků a floutků nezapomíná, že jsou tu i ti, co takové štěstí nemají, snaží se pomáhat tak, jak kapela může. Tedy především muzikou, případně penězi, co jejich muzika pomůže vygenerovat. Jméno Prago Union tak můžete nalézt ve spojení s různými zajímavými dobročinnými akcemi, od podpory kapele vyloženě blízkých projektů jako byl benefiční koncert pro alternativní Lesní Školku Pramínek, kde učí kapelník Livě BanduRadimo nebo akce Keep It Real jenž byl jako vzpomínka na DJ Aliho a jejíž výtěžek šel na výzkum boje s rakovinou. Přes benefiční akce na podporu dětí – Nadace Krtek pro děti s onkologickými onemocněními, festival Z Kruhu III na podporu dětí se syndromem motýlích křídel. Vystupují na akci One Blood na podporu stejnojmenné nadace, snažící se zajistit b-boys z Pásma Gazy bezpečnou zkušebnu. Vystupovali na akci Nikdy není pozdě na podporu nadace Drop In a snažili se tak přispět k jejímu zachování. Hráli na Animalfestu na podporu stanic pro handicapovaná zvířata snažící se o jejich návrat do přírody… Prago Union si nehrajou na Matku Terezu, ani se nehoní na pomoci druhým triko, ale když někdo přijde s projektem, co je osloví, podpoří ho vždy rádi.

PRAGO PYČO

Na podzim 2012 kapela Prago Union dojíždí klubové koncerty ve svém stále nabitém koncertním kalendáři po dalším, v pořadí již třetím festivalovém maratonu za sebou (letos: 7 Majálesů, Votvírák, Valašský Špalíček, Rock For People, Colours Of Ostrava, Proti Proudu, High Jump, Grape, Open Air Festival, Hip Hop Kemp, Uprising, Pilsner Fest, Proudy, Návrat králov a spousty dalších). Chystá se na svůj tradiční Listopadový koncert v Lucerna Music Baru (letos připadá na 15.11.) a pomalu střádá plány, beaty a rýmy na další desku, kterou by měl Kato vypustit někdy před létem 2013.
Zkrátka a dobře, kapela Prago Union nemá při vší skromnosti v současném domácím hiphopu konkurenci. Úspěch slaví opravdu na všech frontách, daří se jí na co sáhne a navíc jako jediná dokáže se svým programem oslovit jak zapřisáhlé hiphopery, tak stejně zapřisáhlé odpůrce hiphopu. A při tom všem zůstává stále svojská, prostě Prago, pyčo, chápeš?

My jsme PRAGO UNION LIVĚ BAND part 6: KATO

My jsme PRAGO UNION LIVĚ BAND part 5: DJ MARO

My jsme PRAGO UNION LIVĚ BAND part 4: WATCHA

My jsme PRAGO UNION LIVĚ BAND part 3: MRAKY MRAK

My jsme PRAGO UNION LIVĚ BAND part 2: EL BOOGIE MAN

My jsme PRAGO UNION LIVĚ BAND part 1: RADIMO